خواص و خصوصیات سنگ گارنت - گارنت مالایا
سنگ گارنت مالایا

خواص و خصوصیات سنگ گارنت : گارنت ها گروهی از کانی های سیلیکات هستند که از عصر برنز به عنوان سنگ های قیمتی و ساینده استفاده می شدند.

همه گونه‌های گارنت دارای خواص فیزیکی و شکل‌های کریستالی مشابهی هستند، اما در ترکیب شیمیایی متفاوت هستند. گونه های مختلف آن عبارتند از پیروپ، آلماندین، اسپسارتین، گروسولار (انواع آن هسونیت یا سنگ دارچین و تساوریت)، یووارویت و آندرادیت. گارنت ها دو سری محلول جامد را تشکیل می دهند: پیروپ-آلماندین-اسپسارتین (پیراسپیت) و یووارویت-گروسولار-آندرادیت (اگراندیت).

کلمه گارنت از واژه انگلیسی قرون وسطایی چهاردهم به معنای “قرمز تیره” گرفته شده است. این واژه از کلمه grenate فرانسوی قدیم از لاتین granatus، از granum (دانه، دانه) وام گرفته شده است.این نام احتمالاً اشاره‌ای به mela granatum یا حتی pomum granatum «انار» است. برخی از کریستال های گارنت.گارنت هسونیت در ادبیات هندی “گومد” نیز نامیده می شود و یکی از ۹ جواهر در طالع بینی ودایی است که ناواراتنا را تشکیل می دهد.

خواص و خصوصیات سنگ گارنت - جواهرات گارنت
گردنبند ناواراتنا

ناواراتنا چیست؟

ناواراتنا (به سانسکریت: नवरत्न) یک کلمه مرکب سانسکریت به معنای “نه گوهر” یا “رتناس” است. جواهراتی که به این سبک خلق می‌شوند در بسیاری از فرهنگ‌های آسیای جنوبی و جنوب شرقی به عنوان نمادی از ثروت، موقعیت و همچنین به عنوان داشتن سایر فواید طلسم‌آمیز برای سلامتی و رفاه، اهمیت فرهنگی مهمی دارند. اعتقاد بر این است که مکان سنگ ها دارای قدرت های عرفانی است که با طالع بینی، اساطیر مرتبط است و ذاتاً با ادیان هندوئیسم، جینیسم و ​​بودیسم مرتبط است. ردیابی منشأ تاریخی اهمیت پشت این نه گوهر غیرممکن است، اما به مفاهیم اساطیری پیرامون کیهان‌شناسی و طالع بینی و «ناواگراها» یا «نه خدای آسمانی» گره خورده است.

سنگ ها اغلب در جواهرات طلا یا نقره با یک یاقوت به عنوان قطعه مرکزی که خورشید را نشان می دهد قرار می گیرند. سپس هر سنگ اضافی در اطراف یاقوت، نمایانگر جرم آسمانی دیگری در منظومه شمسی یا یک گره است، علاوه بر آن مفاهیم متافیزیکی خوشبختی، و ویژگی ها و شخصیت های شخصیت های مذهبی را نشان می دهد. برای اهداف سنتی و مزایای سلامتی ادعا شده، چینش سنگ ها و موقعیت آنها نسبت به بدن، و همچنین کیفیت سنگ های قیمتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مشخصات فیزیکی سنگ گارنت

گونه های گارنت در هر رنگی یافت می شوند و سایه های مایل به قرمز رایج ترین آن ها است. گارنت آبی نادرترین است و اولین بار در دهه ۱۹۹۰ گزارش شد.

ویژگی‌های انتقال نور گونه‌های گارنت می‌تواند از نمونه‌های شفاف با کیفیت سنگ‌های قیمتی تا انواع مات که برای مقاصد صنعتی به عنوان ساینده استفاده می‌شوند، متغیر باشد. درخشش این ماده معدنی به صورت شیشه ای (شیشه مانند) یا رزینی (کهربا مانند) طبقه بندی می شود.

حتما مطالعه کنید : فواید و خصوصیات سنگ زمرد

ساختار کریستالی سنگ گارنت

گارنت ها نزوسیلیکات هایی با فرمول کلی X3Y2(SiO هستند.
محل X معمولا توسط کاتیون های دو ظرفیتی (Ca, Mg, Fe, Mn)2+ و محل Y توسط کاتیون های سه ظرفیتی (Al, Fe, Cr)3+ در یک چارچوب هشت وجهی/چهاروجهی با [SiO4]4- اشغال می شود.گارنت ها اغلب در مدل های کریستالی دوازده وجهی یافت می شوند، اما معمولاً در فرم های ذوزنقه ای و همچنین شش وجهی یافت می شوند.گارنت ها در سیستم مکعبی متبلور می شوند، و دارای سه محور هستند که همگی به طول مساوی و عمود بر یکدیگر هستند، اما هرگز در واقع مکعب نیستند.گارنت ها هیچ صفحه شکافی ندارند، بنابراین هنگامی که تحت تنش شکسته می شوند، قطعات تیز و نامنظم (conchoidal) تشکیل می شوند.

درجه سختی گارنت

از آنجایی که ترکیب شیمیایی گارنت متفاوت است، پیوندهای اتمی در برخی گونه ها قوی تر از گونه های دیگر است. در نتیجه، این گروه معدنی گستره سختی در مقیاس Mohs در حدود ۶٫۰ تا ۷٫۵ را نشان می دهد.گونه های سخت تر مانند آلماندین اغلب برای اهداف ساینده استفاده می شود.

مغناطیس مورد استفاده در شناسایی گارنت ها

برای اهداف شناسایی جواهر، پاسخ به آهنربای نئودیمیوم قوی، گارنت را از سایر سنگهای قیمتی شفاف طبیعی که معمولاً در تجارت جواهرات استفاده می شود، جدا می کند. اندازه‌گیری حساسیت مغناطیسی در ارتباط با ضریب شکست می‌تواند برای تشخیص گونه‌ها و گونه‌های گارنت و تعیین ترکیب گارنت‌ها بر حسب درصد گونه‌های عضو نهایی در یک سنگ گارنت استفاده شود.

خواص و خصوصیات سنگ گارنت - گارنت و آهنربا
پاسخ گارنت به آهنربای نئودیمیومی

انواع مختلف سنگ گارنت

آلماندین (Almandine)

خواص و خصوصیات سنگ گارنت - گارنت آلمادین
گارنت آلماندین

الماندین، که گاهی به اشتباه آلماندیت نامیده می شود، جواهری مدرن است که به عنوان کاربونکل شناخته می شود (اگرچه در ابتدا تقریباً هر سنگ قیمتی قرمز با این نام شناخته می شد).اصطلاح “کاربونکل” از کلمه لاتین به معنای “زغال سنگ زنده” یا ذغال سوزان گرفته شده است. نام Almandine منطقه ای در آسیای صغیر است که این سنگ ها در زمان های قدیم تراشیده شده اند.

گارنت پایروپ (Pyrope)

خواص و خصوصیات سنگ گارنت گارنت پایروپ
گارنت پایروپ

Pyrope (از یونانی pyropós به معنی “آتش مانند”) به رنگ قرمز است و از نظر شیمیایی یک سیلیکات آلومینیوم با فرمول Mg3Al2 (SiO4)3 است، اگرچه منیزیم را می توان تا حدی با کلسیم و آهن، آهن جایگزین کرد. رنگ پیروپ از قرمز تیره تا سیاه متغیر است. پیروپ یک کانی شاخص برای سنگ های تحت فشار است. سنگ های مشتق شده از گوشته (پریدوتیت ها و اکلوژیت ها) معمولاً حاوی انواع پیروپ هستند.

حتما مطالعه کنید : خواص و خصوصیات سنگ یاقوت سرخ

گارنت اسپسارتاین (Spessartine)

گارنت اسپسارتاین
گارنت اسپسارتاین

اسپسارتین یا اسپسارتیت گارنت آلومینیوم منگنز، Mn3Al2(SiO4)3 است. نام آن از Spessart در بایرن گرفته شده است.اسپسارتین از رنگ زرد نارنجی در ماداگاسکار یافت می شود.

گارنت آندرادیت (Andradite)

گارنت آندرادیت
گارنت آندرادیت

آندرادیت یک گارنت کلسیم-آهن است، Ca3Fe2(SiO4)3، دارای ترکیب متغیر است و ممکن است قرمز، زرد، قهوه ای، سبز یا سیاه باشد.واریته های شناخته شده دمانتوید (سبز)، ملانیت (سیاه)، و توپازولیت (زرد یا سبز) هستند. آندرادیت در اسکارن‌ها و در سنگ‌های آذرین عمیق مانند سینیت و همچنین سرپانتین‌ها و شیست‌های سبز یافت می‌شود.دمانتوئید یکی از با ارزش ترین گونه های گارنت است که در خانواده آندرادیت ها شناخته شده است.

گارنت گراسولار (Grossular)

گارنت گراسولار
گارنت گراسولار

گروسولار یک گارنت کلسیم-آلومینیوم با فرمول Ca3Al2(SiO4)3 است، اگرچه کلسیم ممکن است تا حدی با آهن فرو و آلومینیوم با آهن فریک جایگزین شود. نام grossular از نام گیاه شناسی انگور فرنگی، grossularia گرفته شده است که به گارنت سبز این ترکیب که در سیبری یافت می شود، مشتق شده است.رنگ های دیگر عبارتند از قهوه ای دارچینی (انواع سنگ دارچینی)، قرمز و زرد.به دلیل سختی پایین تر از زیرکون، که کریستال های زرد شبیه آن هستند، هسونایت نیز نامیده می شوند.این کلمه یونانی به معنای پایین تر است.

طیف رنگی گارنت گراسولار

خواص درمانی و متافیزیکی سنگ گارنت

سنگ گارنت
سنگ گارنت

گارنت سنگ تولد دی ماه (ژانویه) است. همچنین سنگ تولد دلو و برج جدی در طالع بینی استوایی است.این گوهر تولد در ایران طلسمی از نیروهای طبیعت مانند طوفان و رعد و برق محسوب می شد.

از دیگر خواص و خصوصیات سنگ گارنت می توان به تاثیر آنها در چاکرا ها اشاره که کرد در ادامه به توضیحاتی درباره آن میپردازیم

گارنت چاکراها را پاکسازی کرده و دوباره انرژی می دهد. انرژی را احیا می کند، پاک می کند و متعادل می کند و آرامش یا اشتیاق را به ارمغان می آورد. الهام بخش عشق و فداکاری است. گارنت میل جنسی را متعادل می کند و ناهماهنگی عاطفی را کاهش می دهد. غریزه بقا را فعال و تقویت می کند و شجاعت و امید را به ارمغان می آورد. یادآوری زندگی گذشته را تحریک می کند. درک خود و دیگران را تشدید می کند. گارنت ممانعت ها و تابوها را از بین می برد. قلب را باز می کند و اعتماد به نفس را به شما می بخشد.

گارنت بدن را بازسازی می کند و متابولیسم را تحریک می کند. اختلالات ستون فقرات و مایع نخاعی، استخوان، ساختار و ترکیب سلولی را درمان می کند. قلب، ریه ها، خون را تصفیه می کند و DNA را بازسازی می کند. گارنت سیستم ایمنی و سطح انرژی را تقویت می کند.

حتما مطالعه کنید : فواید و خصوصیات سنگ توپاز

سایه های سبز در کنار هم قرار می گیرند تا سبک محبوب تر گارنت گروسولار را ایجاد کنند (اگرچه در رنگ های قرمز، طلایی و نارنجی نیز وجود دارد). این سنگ به چاکراهای ریشه، چاکرای شبکه خورشیدی و چاکرای قلب متصل است.

گارنت اسپسارتین به دلیل انرژی درخشان و پرتوهای طلایی درخشانش گارنت خورشید نامیده شده است. این سنگی است که نور خود را بر ترس های تاریک درونی می تابد، حقیقت را روشن می کند و انرژی خلاق را بیدار می کند.

گارنت آلماندین قرمز پرشور را با رنگ های زمینی قهوه ای ترکیب می کند. این یک سنگ چاکرای ریشه است و به خوبی به قدرت و شجاعت کمک می کند.

گارنت پیروپ رنگ جذاب زرشکی صورتی دارد و خود را به خوبی با چاکراهای پایه و تاج هماهنگ می کند و به تمام بدن گرما و شگفتی می بخشد. به گارنت رودولیت نیز معروف است.

آندرادیت به رنگ های زیتونی، زرد و سیاه می آید و سنگ ایمنی است و ارتباط نزدیک با دیگران را جذب می کند. با چاکرای پایه، قلب و شبکه خورشیدی کار می کند تا شما را به حالتی کاملا صمیمی و مهربان برساند.

برای کسانی که میل جنسی کم دارند یا مشکلاتی در مورد صمیمیت فیزیکی دارند، آوردن سنگ گارنت به زندگی شما می تواند بهترین راه حل برای شروع قدرت جنسی شما باشد. گارنت که یک سنگ جنسی قدرتمند است.سنگ گارنت انرژی را به شما منتقل می کند و به شما کمک می کند که آمادگی درخواست آنچه را که می خواهید و نیاز دارید داشته باشید.

گارنت، سنگی باشکوه برای کمک به دفع سموم بدن و قوی نگه داشتن گردش خون است. این سنگی است که می‌خواهد خون شما را در جریان نگه دارد، ضربان قلب شما را حفظ کند و متابولیسم شما را به بهترین شکل ممکن تنظیم کند. برای کسانی که به دنبال سنگی هستند که به بدنشان در جذب مواد مغذی بسیار مورد نیاز کمک کند، گارنت بهترین انتخاب است.

خواص درمانی ذهنی و عاطفی سنگ گارنت

از خواص و خصوصیات درمانی سنگ گارنت نیز نمی توان چشم پوشی کرد ، گارنت یک جواهر باشکوه برای کسانی است که در همه چیز به دنبال کمک هستند. این سنگ در پاکسازی انرژی های منفی با دفع سموم، نه تنها از بدن، بلکه به طور کلی زندگی شما ماهر است.سنگ گارنت با چاکراهای پایه‌دار کار می‌کند تا شما را روی پاهایتان ایمن و ثابت نگه دارد و کمتر به دام‌های شک و حسادت و همه آن ویژگی‌هایی که می‌توانند مانع ایجاد یک پیوند نزدیک با عزیزتان شوند بیفتید.

گارنت یک سنگ بسیار نشاط بخش با رنگ های غنی و درخشش گرما بخش است.داشتن یک سنگ گارنت با قدرت شگفت انگیز برای آن مواقعی است که ممکن است احساس کنید نیاز به تعادل دارید. با اطمینان از اینکه عزت نفس شما به اندازه کافی بالاست تا انتخاب های سالمی داشته باشید و از دیدگاه مثبت به زندگی نزدیک شوید، شما را از هیجانات دور نگه می دارد و آرامش را به شما هدیه می دهد.

در این مقاله شما خواص و خصوصیات سنگ گارنت را مشاهده نمودید که این سنگ ماه تولد آذر ماه می باشد برای مطالعه خواص و خصوصیات سنگ سیترین کلیک کنید.

مطالب مرتبط