فواید و خصوصیات سنگ زمرد

دیرینه شناسی زمرد

واژه زمرد (امرالد) در اصل از یک واژه پارسی که به زبان لاتین راه یافته باز می گردد که به معنای گوهر سبز رنگ است.در گزارش های باستان شناسی در الجیزای مصر به این نکته اشاره شده است که پس از مومیایی کردن اجساد فراعنه در جای چشمان وی زمرد قرار می دادند.

لوح زمردین مصر باستان

لوح زمرد مصر باستان

لوح زمرد مصر باستان

مانند تالار گمشده هرم برگ، الواح زمرد توث یکی از معماهای بزرگ مصر باستان است. محققین آنها را افسانه ای در مورد خدایان می دانند که اسرار جوامع باستانی را که از سیل بزرگ جان سالم به در برده اند را آشکار می کنند. گفته می شود که آنها رمزی هستند و حاوی اسرار کیمیاگری هستند و پایه سنت هرمس هستند. این الواح بین قرن‌های 6 و 9 به عربی ترجمه شدند، سپس در حدود 1200 پس از میلاد به لاتین و سپس به زبان‌های اروپایی و آنچه بسیاری نمی‌دانند این است که آنها به هرم بزرگ مصر اشاره می‌کنند که ادعا می‌کنند توسط خدا ساخته شده است.احتمالا منظور از سیل در این لوح اشاره به شکافتن نیل توسط حضرت موسی است.

لوح زمردین مغول ها

فواید و خصوصیات سنگ زمرد - لوح زمرد مغول ها
لوح زمرد مغول ها

این لوح زمرد مغول یکی از بزرگترین زمردهای شناخته شده در جهان است. در اصل در کلمبیا استخراج شده و در هند فروخته شده است، جایی که زمرد مورد علاقه حاکمان امپراتوری مغول بود.زمرد مغول یک زمرد تاریخی با شکوه است که متعلق به دوره آخرین چهار امپراتور مغول بزرگ هند ، اورنگ زیب است که بین سالهای 1658 تا 1707 پادشاهی کرد.

زمرد تراش خورده با دو وجه مسطح مستطیلی به ابعاد 5.2 سانتی متر در 4.0 سانتی متر و ضخامت 1.2 سانتی متر، نمادی از بزرگترین دستاوردهای فرهنگی، ادبی و هنری هند در یکی از دوره های طلایی است.

خواص زمرد و نحوه ارزش گذاری آن

زمرد ها همانند سایر سنگ های رنگی بر چهار اصل اساسی درجه بندی می شود.این چهار اصل پایه ای و اساسی شامل: رنگ،تراش، پاکی و شفافیت و در نهایت وزن.قبل از قررن بیستم جواهر فروشان از واژه “آب” در تعریف خود از یک جواهر استفاده می کردند،به عنوان مثال گفته می شد که این جواهر بسیار خوش آب است که “آب” در اینجا به معنای دو مشخصه رنگ و شفافیت است.البته واژه ” آب ” هنوزز هم در فرهنگ لغات طلا و جواهر بازار ایران کاربرد فراوان دارد.در حالت نرمال مهم ترین معیار ارزشگذاری روی جواهررات رنگی ” رنگ ” است ام در زمرد اولین معیار ارزشگذاری ” شفافیت و پاکی ” زمرد است.در هر صورت برای ارزش گذاری زمرد هر دوی این فاکتور ها لازم و ضروری هستند.یک زمرد خوب نه فقط باید رنگ خوبی داشته باشد،بلکه باید دارای شفافیت و پاکی بالایی نیز باشد که به عنوان یک زمرد خوب تلقی شود.

بریل های وانادیوم دار به عنوان زمرد شناخته می شوند.در آمریکا،تفاوت بین زمرد های قدیمی و زمرد های وانادیوم دار تحت عنوان لفظ خاصی بیان می شود که آن ” زمرد کلمبیایی ” است.

دسته بندی کیفیتی سنگ زمرد

فواید و خصوصیات سنگ زمرد - گردنبند زمرد کلمبیا زنانه و برلیان
دسته بندی رنگ نگ زمرد

کیفیت AAA: این بالاترین کیفیت است. این درجه نشان دهنده 10 درصد از سنگ های قیمتی است. زمردهای طبیعی AAA سبز غنی هستند و درخشندگی بسیار بالایی از خود نشان می دهند و بسیار گران قیمت هستند.

کیفیت AA : این دومین دسته بهترین سنگ های قیمتی است. سنگ های قیمتی طبیعی با این درجه کیفیت 20 تا 30 درصد از کل سنگ های قیمتی را تشکیل می دهند. زمردهای این دسته سبز متوسط هستند و ممکن است شامل ناخالصی های متوسطی باشند.

کیفیت A: این دسته 50 تا 75 درصد از کل سنگ های قیمتی را تشکیل می دهد. زمردهای طبیعی A سبز تیره، به شدت دارای ناخالصی و مات هستند. آنها هنوز هم خوب هستند، اما در مقایسه با دو دسته بالا از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

به غیر از کیفیت AAA، AA، و A، دسته ای به نام Heirloom/Rare Emerald نیز وجود دارد. این بالاترین کیفیت است، حتی بهتر از AAA. آنها بسیار کمیاب و گران هستند.

مقایسه رنگ زمرد در انواع معادن آن

زمرد در سراسر جهان در کشورهایی مانند افغانستان، استرالیا، اتریش، برزیل، بلغارستان، کامبوج، کانادا، چین، مصر، اتیوپی، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، قزاقستان، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، نروژ، پاکستان، روسیه، سومالی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس، تانزانیا، ایالات متحده، زامبیا و زیمبابوه یافت می شود.

کلمبیا تا حد زیادی بزرگترین تولید کننده زمرد در جهان است که 50 تا 95 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد که این تعداد بسته به سال، منبع و درجه آن بستگی دارد. تولید زمرد در کلمبیا در دهه گذشته به شدت افزایش یافته است و از سال 2000 تا 2010 به میزان 78 درصد افزایش یافته است. سه منطقه اصلی استخراج زمرد در کلمبیا Muzo، Coscuez و Chivor هستند. زمردهای نادر “تراپیشه” در کلمبیا یافت می شوند که با پره های پرتو مانند ناخالصی های تیره مشخص می شوند.

فواید و خصوصیات سنگ زمرد - گردنبند زمرد کلمبیا زنانه و برلیان
مقایسه رنگ زمرد در معادن مختلف
گردنبند زمرد کلمبیا زنانه و برلیان - گردنبند زمرد کلمبیا زنانه و برلیان

دیگر فواید و خصوصیات سنگ زمرد:

خواص درمانی سنگ زمرد

خواص درمانی سنگ زمرد شامل این موارد است: در تحقیقات کوانتومی اخیر قدت جوان کنندگی زمرد بیش از پیش آشکار شده است.همچنین زمرد برای مبارزه با فرایند پیری فکر مفید است و اگر در جای مناسب قرار داده شود خستگی اندام ها را از بین می برد.همچنین زمرد یک تسکین دهنده قوی درد های قلبی می باشد.همچنین زمرد در درمان بیماری های عفونی بسیار مفید است.همچنین اشعه سبز قدرتمند زمرد می تواند در درمان سرطان های بدخیم نقش کمک کننده داشته باشد.البته به نظر می رسد زمرد برای افراد مبتلا به صرع هم بسیار مفید است و می تواند برای جلوگیری از تب هم مورد استفاده قرار بگیرد،همچنین اگزما را تسکین میدهد و بثورات و ناراحتی های پوستی را کاهش می دهد.زمرد همچنین می تواند در افزایش میزان باروری نیز موثر باشد.زمرد در میان جواهرات بهترین درمان کننده وبازگرداننده نور چشم و قدرت بینایی است.

زمرد های مصنوعی

در سال 1964 میلادی فردی به نام پی یر گیلسون نوعی زمرد مصنوعی را به بازار عرضه کرد.این زمرد ها به نام شخص تولید کننده زمرد گیلسون نام گرفت که در بازار ایران به اشتباه به آن زمرد جیپسون گفته می شود.زمرد های گیلسون توسط دانه های بریل بدون رنگ به وجود می آیند که یک نوع پوشش دو طرفه روی آن قرار می گیرد.سرعت رشد کریستال زمرد گیلسون 1 میلیمتر در ماه است.به عنوان مثال یک کریستال 7 میلیمتری زمرد گیلسون حاصل 7 ماه رشد پیاپی بریل ها است.گیلسون در سال 1980 آزمایشگاه خود را به یک فرد ژاپنی فروخت اما پروسه تولید زمرد های گیلسون با وقوع یک زلزله در سانفرانسیسکو در سال 1989 متوقف شد.تولید زمرد های مصنوعی همانند رشد دانه های گندم است به این صورت که دانه های ریز بریل در یک محیط اسیدی (برای جلوگیری از رسوب کروم و وانادیوم) قرار می گیرند و به آرامی رشد می کنند.رشد زمرد ها بر اثر پدیده هسته ای انتشار-واکنش صورت میگیرد که توسط فرایند کانوکشن یا همرفت تسهیل می شود.بزرگترین تولید کننده زمرد مصنوعی در جهان در روسیه قرار دارد که به تایروس معروف است.یکی از راه های تشخیص زمرد مصنوعی از اصل قرارا دادن آن در برابر اشعه ماوراء بنفش است زیرا زمرد های طبیعی در برابر اشعه ماورا بنفش واکنشی از خود نشان نمیدهند. .البته این یک راه کافی نیست چون بسیاری از زمرد های مصنوعی جدید هم در برابر اشعه ماورا بنفش بی اثر هستند.امروزه تولید زمرد های مصنوعی با روش هایی بسیار پیشرفته در سطح جهان انجام می شود که تشخیص اصل بودن یا نبودن آن کاری بسیار مشگل و نیاز به مهارت بالایی دارد.

در این مقاله شما نمونه ای از فواید و خصوصیات سنگ زمرد را مشاهده کردید ، برای مشاهده خواص و خصوصیات سنگ توپاز کلیک کنید.

 

 

این مقاله توسط سایت تک طلا گرد آوری شده.برای مشاهده جواهرات ساخته شده با سنگ زمرد در تک طلا روی پیوند زیر کلیک کنید:

 

تلفن سفارشات: 021-88908712